Milí priatelia,
opäť by som Vás chcela motivovať a povzbudiť v naďalej pretrvávajúcej situácii. Pre mňa osobne je asi najzložitejší fakt, že nikto nevie s istotu povedať, kedy sa táto pandémia skončí.... Čo je však jasné je, že dnes ešte nekončíme, aj keď opatrenia sa postupne uvoľňujú. Ešte stále máme pred sebou karanténny čas a tak sa spolu pozrime čo pomôže nám, našim deťom a v čom môže byť aktuálny stav pozitívny...
1. Korigujme čas pred médiami.
Čítame články, niektoré pozitívne, iné menej, počúvame správy, opäť raz dobré, inokedy horšie. Správy budú stále plné rôznych typov katastrof, dnes to je pandémia korony, skôr či neskôr príde čosi nové. Dôležité je určiť si správnu mieru toho, ako často sa budeme týmito informáciami kŕmiť. Menej je niekedy viac. V bežnom živote si pozrieme možno maximálne večerné správy, prečítame zopár článkov. Dnes sme doma, informácie je možné počúvať nepretržite. Vypnime preto v správnom čase TV, internet a žime v našej prítomnosti.
A koniec koncov, aktuálne správy zo Slovenska i zo sveta sú myslím oveľa pozitívnejšie ako pred pár týždňami. Tak žime z toho, vydržme a nevzdávajme sa. A hlavne, nepoľavujme, lebo práve našou zodpovednosťou sme dosiahli relatívne priaznivú situáciu. Nechceme predsa vrátiť horšie časy späť.
2. Zachovajme normálny režim.
Keď fungujeme v režime, vypínajú sa naše zneistenia. Na jednej strane je dôležité naplánovať deň a povinnosti v rámci neho (či už školské, pracovné- hlavne doobeda), no na druhej strane potrebujeme i prestávky a čas na neformálnu komunikáciu – rovnako ako v škole či v práci, keď chodíme na kávičku za kolegami. Poobede je naopak čas na voľno, rôzne aktivity od pohybu až po hry.
Táto situácia je výzvou pre psychiku, ale aj vzťahy. Každý rozumie faktu, že byť doma, stále doma, s tými istými ľuďmi, v malom priestore je samo o sebe náročné. Tiež prichádzajú rôzne úlohy a zadania zo strany školy a teda učiteľov. Práca je však veľmi dôležitá. Tak ako dospelí musia zvládať pracovné úlohy, deti zasa školské. Práca a tréning mozgu sú kľúčové.
3. Nesmieme zabúdať na seba.
V tejto situácii môžeme mať často pocit, že musíme deťom či partnerovi nahradiť čas, ktorý sme im doteraz nemohli venovať. No treba si uvedomiť že v rámci vzťahov je dôležité v správnej miere fungovať v trojuholníku ja, ty a my. A teda nájsť si čas i na seba, svoje ja, svoje potreby. Niekedy je dôležité bez akéhokoľvek dôvodu povedať blízkym, že potrebujem byť nejaký čas sám, robiť aktivitu, v ktorej aktuálne nemá miesto nik iný.
A tiež je veľmi podstatná komunikácia. Práve v karanténe je ešte o čosi viac dôležité komunikovať primerane svoje potreby, emócie, ťažšie chvíle a negatívnu náladu.
4.Vytvorte si komunikačné rituály s blízkymi
Každý z nás vníma sociálne odlúčenie obzvlášť citlivo. To čo bolo bežné, ľudia, ktorých sme stretávali pravidelne, hoci len na chvíľu, zrazu dlhé týždne nie sú reálnou súčasťou našich životov. Súčasná situácia nám dáva možnosť konečne si na ľudí nájsť naozaj čas- od starých rodičov, priateľov až po vzdialenú rodinu.
Internet a nekonečné hovory, najmä videohovory sú zázrak, ktorý by ste mali naplno využiť práve teraz. Spomalenie nám dáva dar – byť bližšie k našim blízkym a dozvedieť sa o nich viac... Čas na to máme :) Ideálne je vytvoriť si na to pravidelný priestor v konkrétny deň a hodinu. Pri komunikácii sa držme pozitívnych tém a ukážme ostatným, že čas im venovaný má pre nás obrovský zmysel.
Celá táto situácia vedie k väčšej vďačnosti. Človek totiž často zabúda čo všetko má. Veľmi sa mi páči myšlienka z knihy Pán prsteňov kde hlavný hrdina bedáka: "Bodaj by sa to nebolo stalo za môjho života..." Na čo dostáva výstižnú odpoveď: "I ja si tak hovorím a hovoria tak všetci čo žijú v podobných časoch. Lenže o tom my nerozhodujeme. Naše jediné rozhodnutie je, ako naložíme s časom, čo sme dostali."
A na záver by som vám odporučila niektoré on-line aplikácie, ktorými môžte zabaviť a zároveň i niečo naučiť svoje deti každého veku:
- Z vlastnej skúsenosti určite odporúčam aplikáciu Duolingo:
ide o bezplatnú aplikáciu na výučbu jazykov a preklady cudzojazyčných textov. V súčasnosti dokáže naučiť až 20 svetových jazykov, navyše bola vyhlásená za aplikáciu roka pre obe najpoužívanejšie mobilné platformy. Hravou formou sa učíme nové slová, skladbu viet. Farebnosť a motivačné citáty podporujú chuť opäť sa k činnosti vrátiť, prip. sa od nej neodtrhnúť.
nezáleží na tom, aké záujmy majú vaše deti, i sami potvrdíte, že pri Youtube zvládnu presedieť dlhý čas. Táto aplikácia je jednoduchšia ako klasický youtube a navyše obsah je prispôsobený najmenším.
Dánska hračkárska spoločnosť je už niekoľko rokov zárukou hodnotnej zábavy, ktorá dokáže precvičiť sivé mozgové bunky každej vekovej kategórie.
LEGO navyše ponúka zaujímavý katalóg hier aj na internete, od kreatívnych cez logické až po výhradne akčné. Spoločným znakom všetkých hier je to, že hlavným hrdinom je ikonická žltá postavička zo známej stavebnice. Každý si tak môže vybrať svoju obľúbenú.
Pre väčšie deti by mohla byť veľmi zaujímavá aplikácia, ktorá vznikla ako vedľajší produkt série Civilisations anglickej televízie BBC. Aplikácia zobrazuje v rozšírenej realite tajomstvá rôznych historických artefaktov.
Môžete skúmať jednotlivé detaily či si ich prezerať z každého uhla. Pomocou „röntgenového videnia“ môžu deti nazrieť aj dovnútra sarkofágu alebo zistiť, čo sa nachádza na plátne za slávnou maľbou. Ideálna možnosť pre malých nadšených vedcov, archeológov či antropológov.
Pri čase na internete je však najpodstatnejšie určovať limity. Nemá ísť len o jednoduchý a strohý zákaz rodiča, ale o primerané vysvetlenie hraníc a dôvodov prečo čas vo virtuálnom priestore má byť obmedzený a aké dôsledky môže mať prekračovanie hraníc. Ak dieťa pri nastavovaní limitov porozumie, o čo rodičovi ide, vyhnú sa vzájomnému konfliktu a dieťa to bude ochotnejšie akceptovať. Postupne sa tak bude učiť si napríklad čas na internete sledovať samostatne. Zaobchádzaniu s internetom ich chceme učiť, lebo postupne, ako budú rásť, budú mať aj túto kompetenciu viac a viac v rukách ony.
Zaujímavá mi tiež prišla kniha NEZASTAVITEĽNÝ, ktorá Vám takisto môže pomôcť pri komunikácii s deťmi.
https://www.irynazelyk.com/nezastavitelni
Tiež ma oslovil i dokument :
https://www.podporainkluze.cz/wp-content/uploads/2020/04/Podpora_lidi_s_PAS_v_nejistych_dobach.pdf
A nebojme sa! Pracovný a klasický kolobeh raz príde a možno práve vtedy si spomenieme a budeme túžiť len po jednom voľnom dni so svojimi blízkymi. Želám nám, aby sme si vďaka tejto zatiaľ nekončiacej a nie veľmi príjemnej karanténe uvedomili, čo čas s druhými znamená a našli si podobné chvíle a pokojnejšie dni i po korone :)
06.05.2020, Mgr. Mikušová